Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie naší perutě

     Před začátkem 2. sv. války, v období rozmachu fašismu v Evropě, se ve Velké Británii přistoupilo k formování Dobrovolného letectva RAF - Royal Auxillary Air Force -. Pro tyto nově tvořené perutě byly vyčleněny čísla 600 - 699. Jednotlivé perutě byly tvořeny, jak samotný název "Dobrovolný" napovídá, dobrovolníky, kteří létali ve svém osobním volnu, za své peníze a někdy i na svém pozemku.

     Až do vypuknutí válečného konfliktu v Evropě a do slavné Bitvy o Británii tak byly perutě RAuxAF spíše klubem movitějších občanů britského království, kteří si letové hodiny mohli zaplatit. To skončilo s prvními nálety německé Luftwaffe proti britským ostrovům. Při heroickém úsilí ubránit Anglii, měli perutě RAuxAF ztráty doplňované řadovými piloty RAF. A to pokračovalo až do konce války. Tím ztratily squadrony RauxAF své, tak trochu vyjimečné, postavení dobrovolných a zařadili se mezi řádné perutě RAF.

  Obrazek   Samotná historie 606. squadrony RAuxAF, je velmi krátká. Když ve 30. letech 20. století docházelo k aktivaci těchto perutí, nebyla 606. peruť, na rozdíl od svých sesterských perutí, vytvořena. Můžeme si jen domýšlet, zda je to škoda, protože perutě RAuxAF dosáhly v letecké válce nad Evropou a ve Středomoří, značného věhlasu. I přesto že nebyla 606. peruť aktivována, bylo její vytvoření, velitelstvím AuxAF, plánováno. Proto jí byla v dubnu 1939 přidělena kódová písmena BG. V září, po vyhlášení války Německu, se pak kódy jednotlivých perutí změnily. Kódová písmena BG jsou proto u 606. perutě evidováná v období duben - září 1939.

     606. squadrona tedy do víru 2. sv. války nezasáhla. Její plánované zformování, zůstalo zastrčeno někde na stole a o 606. peruti RAuxAF se nikdy nikde neobjevila ani zmínka.

  Obrazek   Až do 1.10. 1996, kdy byla 606. (Chiltern) peruť Royal Auxillary Air Force zformována na základně RAF Benson. Peruť není přímo určena jako bojová, ale její úkoly jsou podpůrného  charakteru. Skládá z velitelství a 4 operačních letek (Flightů): logistického, ženijního ( stavebního), operačního a plukovní letky, což je bojová síla perutě. Celkově má peruť 187 vojáků. Úlohou perutě je poskytovat zálohy plně vycvičeného personálu pro rozšíření Podpůrných vrtulníjových jednotek ( Support Helicopter Forces) v době krize nebo války. SHF musejí být připraveny, společně s pozemními jednotkami britské armády, reagovat na mimořádnou situaci do 24 hodin. A právě k tomu přispívá 606. peruť svým poslánímObrazek